Путин и Тръмп се срещат на 16 юли
Договорено е разговорите да се проведат във финландската столица Хелзинки
28 Юни 2018 15:52 | 0 |
принтирай | | текст |
Договорено е разговорите да се проведат във финландската столица Хелзинки
28 Юни 2018 15:52 | 0 |
принтирай | | текст |
Снимка: Тема
Президентите на Русия Владимир Путин и на САЩ Доналд Тръмп ще се срещнат на 16 юли следобяд в Хелзинки - обявиха едновременно прес-секретарите във Вашингтон и Москва.
Кремъл съобщи, че двамата ще обсъдят "перспективите за развитие на отношенията между Москва и Вашингтон, както и въпроси на международната политика.
От Белия дом на свой ред обявиха, че в центъра на разговорите ще бъдат проблемите на международната сигурност.
„В съответствие с постигнатите договорености на 16 юли в Хелзинки ще се състои срещата между президентите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп. По време на преговорите ще се обсъдят текущото състояние и перспективите пред развитието на руско-американските отношения, както и актуалните въпроси от международния дневен ред“, пише в официално заявление на руското президентство.
По-рано съветникът на руския президент по външната политика Юрий Ушаков заяви, че избраното средство е удобно и за двете страни. Той допълни, че се очаква срещата да продължи няколко часа – планира се протоколна част, среща на четири очи и съвместна пресконференция. Той заяви, че очаква Путин и Тръмп след срещата да приемат съвместно заявление, „което ще обрисува по-нататъшните стъпки на двете страни и в план на подобряване на двустранните отношения и в план на съвместните действия на международната арена, и в план на осигуряване на международните стабилност и сигурност“.Полицията на финландската столица веднага след като бе обявена новината започна подготовката за организацията на руско-американската среща на високо равнище, предава РИА Новости.
„Отделът на полицията в Хелзинки има голям опит в организирането на мащабни държавни посещения… Планирането започна. Разбираемо е, че мерките за сигурност ще бъдат отлични“, заяви заместник-началникът на полицията на Хелзинки Хейки Коперойнен.
И преди Хелзинки е бил място на срещи между ръководителите на САЩ и СССР, а след това на Русия.През 1975 г. президентът на САЩ Джералд Форд се среща с Леонид Брежнев, през 1990 Джордж Буш се среща с Михаил Горбачов, а през 1997 г. Бил Клинтън с Борис Елцин.
Как бе договорена срещата
Доналд ръмп ще бъде в Европа за среща на високо равнище на НАТО на 11 и 12 юли в Брюксел. На 13 юли е очакван в Лондон. На 15 юли Путин ще присъства на закриването на Мондиала в Русия.Имаше предположение, че Путин и Тръмп може да се срещнат във Виена.
Преди лидерската среща ще има и среща на дипломатическо равнище, вероятно между руския външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Майк Помпейо, съобщи днес руският заместник-външен министър Сергей Рябков.
Новината за срещата на върха на 16 юли в Хелзинки дойде след визитата на съветника на Белия дом по националната сигурност Джон Болтън в Москва.
Прекият контакт между двамата държавни глави съвпада с националния интерес на САЩ, подчерта вчера след срещата си с Путин Джон Болтън. Той изтъкна важността от този контакт въпреки разногласията между Тръмп и Путин.
Съветникът на Тръмп по националната сигурност разкри, че с Путин е обсъдил теми, като стратегическата стабилност в света, контрола върху ядрените оръжия, разоръжаването, кризите в Сирия и Украйна, както и въпроса с ядрените и ракетни програми на Северна Корея и излизането на САЩ от ядрената сделка с Иран.
Може да се очаква, че върху тези теми ще дискутират и двамата президенти ма 16 юли.
Болтън не изключи Тръмп и Путин да говорят и за евентуалното връщане на Русия в Г-8 и заедно с това отбеляза, че от срещата не е задължително да произтекат конкретни резултати. Според Болтън обаче двамата президенти се надяват тя да подобри двустранните отношения.
Друг въпрос от общ интерес със сигурност ще е Мондиала. Болтън каза вчера преди срещата си с Путин, че би искал да разбере как Русия е успяла да се справи толкова успешно със Световното първенство по футбол. САЩ ще бъдат една от страните домакини на Мондиала през 2026 г. (заедно с Канада и Мексико).
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вярва, че участието на Русия в геостратегически срещи, като тези на Г7, е неизбежно, заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео по време на изслушване в сряда пред бюджетна комисия на Сената, предава Sputnik.
„Президентът дълбоко вярва, че да имаме Русия като част от тези важни геостратегически разговори, е неизбежно“, заяви Помпео, след като бе запитан дали Москва трябва да се върне към организации, подобни на срещата на върха на Г7.
Какво може да постигне Доналд Тръмп на срещата си с Владимир Путин?
Русия няма да се изтегли от Крим, ще продължи да подкрепя бунтовниците в Източна Украйна, както и президента Асад и иранските войски в Сирия. Тръмп така и няма да успее да промени Путиновото "Russia first".
Затова пък шефът на Кремъл може да очаква доста повече от срещата си с Тръмп. Ако двамата съвместно обсъдят ядреното разоръжаване, това би показало на целия свят двама политици, които разговарят като равен с равен. А това ще е точка в полза на Путин, независимо дали ще постигнат някакъв резултат или не.
В същото време подобна среща на върха, проведена точно в сегашния момент, би помогнала на Путин да внесе допълнителен разкол в западния лагер. Целта на Великобритания да доведе Русия до международно изолация след аферата „Скрипал“ би се оказала провалена не от кого да е, а тъкмо от "Големия брат" отвъд Атлантика. Украинците също ще се почувстват излъгани, ако не и направо предадени от САЩ.
А Киев ще е принуден да си признае, че Вашингтон винаги го е подкрепял със силни думи, но много рядко с пари. Путин може и да се съгласи на някакви отстъпки по отношение на конфликта в Украйна, но само ако в замяна на това американците прекратят съпротивата си срещу изграждането на газопровода "Северен поток-2".
Какви ще са последствията?
САЩ несъмнено ще запазят санкциите си срещу Русия и след срещата на двамата лидери. По чисто процедурни причини Американският конгрес не може да ги отмени от днес за утре. А на конгресмените в момента им липсва и нужната за това политическа воля.Защо му е тогава на Тръмп тази среща с Путин? От една страна той иска да изпълни предизборните си обещания, сред които фигурираше и подобряването на отношенията с Русия. От друга страна Тръмп явно се нуждае от подобни политически инсценировки, с които да напомпа допълнително личното си его. Подобно себелюбие автократите винаги използват в своя полза. Севернокорейският диктатор Ким Чен Ун, например, де факто не направи никакви отстъпки пред американците, но Тръмп се постара да представи срещата си с него като исторически успех. Путин със сигурност е регистрирал това и ще действа по същия начин.
The Times:
Лондон се страхува от мирно споразумение
между Москва и Вашингтон
В анализ под заглавие "Нарастват страховете от мирно споразумение на Тръмп с Путин (Fears grow over prospect of Trump ‘peace deal’ with Putin) политическият анализатор на вестника Сам Коутс и кореспондентът в Брюксел Бруно Уотърфийлд пишат:"Великобритания се страхува, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще подкопае НАТО като сключи „мирно споразумение“ с президента на Русия Владимир Путин, при срещата им през следващия месец, пише британският вестник The Times.
Министри от британския кабинет се опасяват, че Тръмп може да бъде убеден да намали ангажиментите на американските военни сили в Европа, по този начин компрометирайки отбраната на държавите от НАТО срещу евентуална руска агресия. Те също са притеснени, че американският президент може да предаде на Владимир Путин пропагандна победа като отмени или промени планираните военни учения на Алианса.
Всеки такъв ход може да предизвика екзистенциална криза за 29-членния съюз, който гарантира сигурността на Запада от 1949 година насам, разчитайки на мощта на американските военни сили. Представители на НАТО се опасяват, че Тръмп може да потърси начин да повтори своето „мирно споразумение“ с Ким Чен-ун и Северна Корея, което генерира позитивно отразяване. Той изненада наблюдателите по време на преговорите, като отмени американските военни учения с Южна Корея.
Представители на Белия дом се предполага, че не са наясно с плановете на Доналд Тръмп за срещата в Европа, допринасяйки за безпокойството на натовските представители. Един министър от кабинета е заявил: „Това, от което се притесняваме, е че някакъв вид „мирно споразумение“ между Путин и Тръмп ще бъде обявено. Можем да видим двамата как казват, „Защо държим всичката тази военна техника в Европа?“ и да се съгласят заедно да я премахнат“.
Те допълниха, че политиката зад всякакъв такъв подобен ход от Тръмп би била трудна за навигиране:„Трудно е да застанеш против мира, но ще бъде ли наистина мир?“.
Джон Болтън, съветникът по национална сигурност на САЩ, се срещна с британския си колега Марк Седуил в понеделник. Правителствени представители на Великобритания търсят яснота за намеренията на американския президент, имайки предвид че в плановете му попада и визита във Великобритания като част от Европейската му обиколка.
Страните от НАТО са изправени пред огромен натиск да увеличат разходите си за отбрана, след като Доналд Тръмп настоя държави като Германия да заделят 2 процента от своите БВП. Тръмп ще пристигне на срещата на върха на НАТО в Брюксел, насрочена за 11 и 12 юли, малко след като реципрочните санкции на Европейския съюз срещу американски стоки влязат в ефект, което може да нажежи положението.
Говорейки с министри, официални представители и експерти, The Times откри опасения, че срещата на върха на НАТО и срещата между Путин и Тръмп може да предизвика:- Владимир Путин да убеди Доналд Тръмп, че САЩ не трябва да вземат участие във военните учения на НАТО в Норвегия през тази есен, позволявайки на американския президент да спести големи разходи.
- Разполагането на американска военна база в Полша финансирана от полското правителство в двустранно споразумение извън условията на НАТО.
- Тръмп да приеме анексията на Крим и да промени решението си за санкциите, в замяна на прекратяване на огъня в източна Украйна. Джон Болтън отхвърли това предположение.
Правителствен източник заяви, че Доналд Тръмп може да се опита да си осигури връщането на Едуард Сноудън, който разкри секретна информация по сигурността, след което избяга в Русия, и за чиято екзекуция президентът вече призова.
Министър от кабинета заяви, че по-нататъшна провокация от Москва се очаква след края на Световното първенство, „възможно дори в следващите шест месеца“.
Европейските лидери ще обсъдят заплахата, която Доналд Тръмп представлява за Западното единство по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел в четвъртък.
Премиерът Тереза Мей се очаква да изясни позицията на Великобритания, че е готова да се сключи в европейските инициативи, за да се контрира заплахата от Русия, дори те да не са подкрепени от САЩ.
office@temaonline.bg
Тагове: Путин Тръмп среща Хелзинки разговори диалог съобщение финландска столица проблеми отношения
Tweet | Добави в Svejo |
принтирай | изпрати | | текст |
Коментари (0)